Rešavanje komplikacija nakon punjenja podočnjaka

Hoklica Blog 2025-02-14

Iskustva sa komplikacijama nakon estetskih tretmana podočnjaka - saveti za rešavanje problema sa neadekvatnim filerima i fibrozom

Komplikacije nakon punjenja podočnjaka: iskustva i moguća rešenja

Uvod u problematiku

Estetsko punjenje podočnjaka hijaluronskom kiselinom postalo je izuzetno popularan postupak u poslednjim godinama. Međutim, kao i svaki medicinski tretman, nosi određene rizike, posebno kada se radi neadekvatnim filerima ili u neodgovarajućim zonima. Mnoge osobe suočavaju se sa ozbiljnim komplikacijama koje mogu trajati godinama.

U ovom članku ćemo analizirati najčešće probleme koji nastaju nakon neuspešnog punjenja podočnjaka, moguća rešenja i iskustva onih koji su prošli kroz ovaj problem.

Najčešći problemi nakon punjenja podočnjaka

Prema brojnim iskustvima koja su podeljena na forumima, najčešći problemi nakon punjenja podočnjaka su:

1. Otoci i formiranje kesica

Nekoliko godina nakon postupka, mnoge osobe primećuju da im podočnjaci postaju otečeni, formiraju se "kesice" ispod očiju koje ne prolaze. Ovo je posebno izraženo u zimskom periodu, nakon unošenja slane hrane ili u toplim prostorijama.

2. Fibrozno tkivo i grudvice

U mnogim slučajevima, filer se ne resorbuje kako treba, već formira čvrste grudvice koje mogu da se napipaju u očnoj duplji. Ove grudvice često liče na pirinčano zrno i mogu biti fibrozne prirode.

3. Pretegla koža

Nepravilno postavljen filer može da rastegne kožu podočnjaka, koja potom visi i ne vraća se u prvobitni položaj. Ovo stvara estetski problem koji je teško rešiti bez hirurške intervencije.

4. Asimetrija

Čest problem je da jedan podočnjak izgleda drugačije od drugog - otečeniji, produženiji ili sa izraženijim senkama ispod oka.

Moguća rešenja za komplikacije

Kada se pojave komplikacije nakon punjenja podočnjaka, postoje različiti pristupi za njihovo rešavanje:

1. Topljenje hijaluronidazom

Hijaluronidaza je enzim koji razgrađuje hijaluronsku kiselinu i koristi se za otapanje filera. Efekat se obično vidi nakon 3-5 dana. Međutim, u slučajevima gde je filer već fibrozirao ili ako se radi o nekom drugom materijalu (kao što je biopolimer), hijaluronidaza neće dati željene rezultate.

Preporučuje se postepeno topljenje, sa manjim dozama, kako bi se izbegli prejaki otoci i drugi neželjeni efekti.

2. Hirurško uklanjanje

U težim slučajevima, posebno kada se radi o fibrozom tkivu, jedino rešenje može biti hirurško uklanjanje. Međutim, mnogi hirurzi su oprezni sa ovim zahvatima jer je zona podočnjaka osetljiva i komplikacije mogu biti ozbiljne.

3. Kenalog (kortikosteroidi)

U nekim slučajevima doktori preporučuju upotrebu kenaloga, kortikosteroida koji može pomoći u redukciji fibroznog tkiva. Međutim, ova metoda ima rizike, uključujući propadanje tkiva koje nije reverzibilno.

4. RF tretmani (radio talasi)

Neki stručnjaci preporučuju radiofrekventne tretmane za razbijanje fibroznog tkiva, mada su rezultati ovih tretmana različiti i nisu garantovani.

5. Mezoterapija i lipolitici

U nekim slučajevima, kombinacija lipolitika (koji topi masno tkivo) sa hijaluronidazom može dati rezultate, posebno ako je problem kombinacija filera i masnog tkiva.

Prevencija problema

Kako bi se izbegle komplikacije, neophodno je:

  • Birati iskusne i kvalifikovane doktore sa dobrom reputacijom
  • Koristiti samo proverene filere (kao što je Juvederm) i izbegavati nepoznate brendove
  • Tražiti potvrdu o korišćenom fileru nakon zahvata
  • Izbegavati guste filere u zoni podočnjaka - ovde treba koristiti najfinije filere
  • Ne raditi kod doktora koji privatno, van klinike, koriste materijale sumnjivog porekla

Kada filer nije problem?

U nekim slučajevima, problem možda nije u fileru već u alergijskoj reakciji ili drugim zdravstvenim stanjima koja uzrokuju otoke. Važno je konsultovati dermatologa ili plastičnog hirurga kako bi se utvrdio tačan uzrok problema.

Zaključak

Komplikacije nakon punjenja podočnjaka mogu biti dugotrajne i teške za rešavanje. Ključna je prevencija - biranje kvalifikovanih stručnjaka i proverenih materijala. Ako se problemi ipak pojave, važno je strpljenje i konsultacije sa više doktora kako bi se pronašlo optimalno rešenje za svaki konkretni slučaj.

Uvek se konsultujte sa specijalistima za rekonstruktivnu hirurgiju, a ne samo sa estetskim hirurzima, jer oni imaju više iskustva sa kompleksnim slučajevima.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.