Mikrodermoabrazija: Sve što treba da znate o tretmanu lica
Detaljan vodič o mikrodermoabraziji - kako se radi, koliko traje, za koje probleme je pogodna i kakva su iskustva. Saveti za oporavak i održavanje rezultata.
Mikrodermoabrazija: Sve što treba da znate o tretmanu lica
Mikrodermoabrazija je popularan kozmetički tretman koji pomaže u rešavanju različitih problema kože lica. Ako imate blage ožiljke, proširene pore, fleke ili želite osvežen izgled kože, ovaj članak će vam pomoći da shvatite sve o ovom tretmanu.
Šta je mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazija je postupak površinskog uklanjanja stratum korneuma (mrtvih ćelija kože) i efikasne redukcije finih linija, bora oko očiju, fleka na licu i sitnih ožiljaka od akni. Ovom procedurom se stimuliše obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana, što rezultira glatkom i zdravijom kožom.
Kako se obavlja tretman?
Tretman podrazumeva površnu abraziju epiderma kože. Postoje dve glavne metode:
- Kristalna mikrodermoabrazija: Koriste se mikrokristali koji se sistemom aspiracije nanose na kožu
- Dijamantska mikrodermoabrazija: Radi se dijamantnim glavama za jednokratnu upotrebu
Tretman može da se kombinuje i sa hemijskim pilingom što pojačava dejstvo.
Koliko dugo traje tretman i koliko je potrebno?
Jedan tretman traje oko 30 minuta. U proseku je potrebno uraditi 4-6 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje za optimalne rezultate. Za održavanje efekta preporučuje se raditi tretman 2 puta godišnje.
Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazijom se mogu uspešno rešiti brojni problemi:
- Suncem oštećena koža
- Hiperpigmentacija (staracke pege)
- Ožiljci kao posledica akni
- Revizija manjih ožiljaka
- Proširene pore
- Plitke bore
Da li je tretman bolan?
Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Može se osetiti blago peckanje ili nelagodnost, ali ništa što je nepodnošljivo.
Priprema i oporavak nakon tretmana
Pre tretmana važno je da koza bude zdrava i neosetljiva. Pacijentkinja treba da ima čisto lice bez šminke i kremi pre samog tretmana.
Nakon tretmana moguće je blago crvenilo lica koje obično nestaje za 1-7 dana, u zavisnosti od tipa kože. Koža se ne sme izlagati suncu zbog iritacije i rizika od pigmentacije. Potrebno je koristiti kremu sa visokim zaštitnim faktorom (SPF 50+).
Zašto je važno birati stručno lice?
Mikrodermoabraziju uvek treba raditi kod stručnog dermatologa ili kvalifikovanog kozmetičara. Nestručno izveden tretman može dovesti do oštećenja kože ili izostanka rezultata. Izbegavajte "priučene" kozmetičare koji rade ovaj tretman bez odgovarajućeg znanja i opreme.
Kućna mikrodermoabrazija vs profesionalni tretmani
Iako postoje setovi za kućnu upotrebu, njihova efikasnost je znatno manja u poređenju sa profesionalnim tretmanima. Kućni tretmani mogu dati kratkotrajne efekte mekše i glatke kože, ali ne mogu rešiti ozbiljnije probleme kao što su ožiljci ili duboke bore.
Razlika između mikrodermoabrazije i hemijskog pilinga
Dok mikrodermoabrazija deluje mehanički, hemijski piling koristi kiseline za uklanjanje mrtvih ćelija kože. U nekim slučajevima, kombinacija ova dva tretmana daje najbolje rezultate, ali to treba konsultovati sa dermatologom.
Za koga mikrodermoabrazija nije pogodna?
Tretman nije preporučljiv za osobe sa:
- Veoma osetljivom kožom
- Aktivnim upalnim procesima na licu (mnogo upaljenih bubuljica)
- Rosaceom ili drugim kožnim oboljenjima
- Tendencijom ka keloidnim ožiljcima
Kako održavati rezultate?
Da bi rezultati bili dugotrajni, važno je:
- Redovno koristiti kreme sa visokim SPF faktorom
- Voditi računa o ishrani i hidrataciji
- Koristiti blage proizvode za negu kože
- Ponavljati tretmane po preporuci stručnjaka
Mikrodermoabrazija može biti izvanredno rešenje za mnoge probleme kože lica, ali kao i kod svakog tretmana, važno je pristupiti mu odgovorno i sa realnim očekivanjima. Uvek se konsultujte sa dermatologom pre početka tretmana kako biste utvrdili da li je ova metoda pravi izbor za vas.